|
Tekniikka ja X -kisan tämänvuotisena aiheena on Tekniikka ja Kalevala.
Tekniikka ja X -kisa on Insinööriopiskelijaliitto IOL ry:n perinteinen keksintökisa, jossa 1-5 hengen joukkueissa mittelöidään insinöörimäisten keksintöjen ja vempeleiden paremmuudesta. Vempeleen eli keksinnön tulee jollain tapaa noudattaa ko. vuoden Tekniikka ja X-kisan aihetta. Aikaa kilpailutyön tekemiseen on aina syksyn Insinööriopiskelijapäiville asti. Tänä vuonna kilpailu ratkaistaan siis Kuopion IOP:llä 11.10.2008. Tekniikka ja X-kisan sääntöjen 8. pykälän mukaan ”voittajatyötä valittaessa otetaan huomioon muun muassa kekseliäisyys, työn vaikeusaste, työssä ilmenevä erityinen nokkeluus ja annetun teeman toteutuminen”.
Viime vuonna Turussa ratkotun Tekniikka ja X-kisan (Tekniikka ja Ilmastonmuutos) voitti kuopiolainen Legoinsinöörit- joukkue Ilmaejakuloinnista Aiheutuvien Hiilidioksidipäästöjen Keräysjärjestelmä –vempeleellään.
Aikaisempien vuosien keksinnöistä voitaneen esimerkkeinä mainita polkijaa itseään ruoskiva polkupyörä, aggregaatista voimansa saava matkamallinen jääkaappi-grilli-radio, tekstiviestillä toimiva jukeboksi, sukkahousumankeli, potkukelkkaan integroitu tietokone, turkulaisvitsejä laukova Jukka-maskotti, oluen pikajäähdyttäjä ja drinkinsekoitusautomaatti.
Nyt insinööriälynystyrät ja mielikuvitus töihin. Aikaa syksyn IOP:lle on hyvin, vielä ehtii keksiä toinen toistaan insinöörimäisempiä vempeleitä.
Kilpailu järjestetään Sokos Hotel Puijonsarvessa lauantaina. Kilpailijoiden on tultava paikan päälle heti avajaisten jälkeen. Tuomarit tutustuvat töihin klo 14:15-14:45. Kilpailutyöt poistetaan klo 15. Palkintojen jako tapahtuu loppubileissä ravintola Albatrossissa.
|